کیست تخمدان و علائم آن

کیست تخمدان

کیست تخمدان دارای ساختار حبابی می باشند که از تجمع  موادی مایع در داخل تخمدان به وجود می آید.تخمدان ها در حالت عادی، حدودا به اندازه یک بادام می باشد.

در طی سیکل قاعدگی به طور طبیعی هرماه یک تخمک آزاد شده و شروع به رشد کردن می نماید ، زمانی که  تخمک به سایز 1تا1ونیم سانتی متر رسید می ترکد و شروع به  آزاد کردن تخمک می نماید. در غیر اینصورت تبدیل به کیست تخمدان می شود.

کیست تخمدان و علائم آن

کیست تخمدان و علائم آن

کیست های تخمدان اغلب خوش خویم هستند، بنابراین جای نگرانی برای فرد وجود ندارد.

یکی از نکات پرمهم در کیست تخمدان اندازه وسایز کیست می باشد که از اهمیت بالایی برخوردار است. طبق تعاریف پزشکی کیست هایی که در اندازه های زیر 3 سانتی متر اگر داراسی محتویات خاصی نباشند کیست محسوب نمی گردند و مرور زمان خود به خود برطرف از بین می رود.

با توجه به تحقیقات انجام شده حدودا 80تا85 درصد توده‌های تخمدان خوش خیم می باشند و احتمال سرطانی شدن این توده‌ها در افرادی که کمتر از چهل ۶ درصد می باشد.

انواع کیست های تخمدان

کیست‌های درموئید

کیست درموئید نوعی کیست می باشند که داخل محفظه کیسه ای شکل آن را بافت هایی غیر طبیعی از مو و دندان تشکیل شده است.

کیست فولیکولار

کیست های فولیکار از رشد فولیکول در داخل تخمدان تشکیل می گردد.محتوای موجد در داخل این فولیکول مایعی حاوی تخمک تشکیل شده است.برخی از اوقات و در طی یک چرخه قاعدگی، فولیکول بیش از حد طبیعی شروع به رشد کردن می نماید که قادر به آزاد سازی تخمک نمی باشد، این رشد غیر طبیعی فولیکول را کیست فولیکولار می گویند.

کیست‌های اندومتریوئید یا شکلاتی

این نوع کیست ها که براثر اختلال در عملکرد تخمدان به وجود می آید، جزء کیست های خوش خیم محسوب می شوند.محتوای این کیست مایع و خون به رنگ های قرمز و قهوه ای می باشد،این کیست اغلب به دلیل خون ریزی های داخل شکمی و نشت عروق خونی اتفاق می افتد.

دکتــر اعظـــم محمــدی  متخصص زنـان، زایمـان و نـازایی  با بهره گیری از جدید ترین روش های تشخیصی و درمانی مجهز در زمینه مشکلات مربوط به زنان ومسائل مربوط به  نازایی  می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با  شماره  66097670  تماس بگیرید یا به آدرس  اینستــاگـرام  ایشان مراجعه نمایید .

علل شایع ایجاد کیست های تخمدان

  • ژنتیک
  • اختلال درعملکرد تخمدان
  • افزایش وزن و چاق

خلاصه مقاله

  • ساختار کیست های تخمدان شبیه کیسه هایی حبابی شکل می باشد که محتوای آن اغلب مایع هستند.
  • برخی از کیست ها عموما پس از گذشت زمان خود به خود برطرف می شوند.
  • کیست های تخمدان انواع مختلفی دارند.
  • دلایل مختلفی در ایجاد کیست های تخمدان دخیل هستند.
  • شایعترین نشانه کیست های تخمدانی درد در ناحیه شکم یا لگن می باشد.

شما کاربران گرامی می توانید جهت کسب اطلاع بیشتر درباره بهترین متخصص زنان در تهران به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

​​با تشکر از گروه سایت دکتر اعظم محمدی متخصص زنان ، زایمان و نازایی

پاسخ

سه × چهار =

Call Now Button