چرا سوزاک می گیریم؟

چرا سوزاک می گیریم؟

در این مقاله می خواهیم یکی از بیماری هایی که به طور مشترک در مردان و زنان احتمال بروز و ظهور دارد را به بحث بنشینیم.
امیدواریم که این مقاله بتواند در انتقال اطلاعات درست و دقیق گامی موثر بردارد.
آیا از بیماری سوزاک اطلاعاتی دارید؟
آیا می دانید روش تشخیص بیماری سوزاک اصلا سخت و دارای مراحل پیچیده نیست؟
آیا می دانید شما هم می توانید به سوزاک مبتلا شده باشید؟
بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم برای اینکه با این بیماری آشنایی بیشتری داشته باشید و در صورت لزوم بتوانید علائم اش را به درستی تشخیص دهید تا پایان این مقاله همراهی مان کنید تا بدانید که چرا سوزاک می گیریم؟

سوزاک چه نوع بیماری ای است؟ و چرا سوزاک می گیریم؟

*سوزاک یک نوع عفونت جنسی است که در برخی از نواحی بدنی می تواند بروز و ظهور داشته باشد.
*این بیماری در اغلب موارد از طریق روابط جنسی منتقل می شود.
* یکی دیگر از راه هایی که ممکن است این بیماری از فردی به فرد دیگر منتقل شود این است که مایع بدنی فردی به طریقی به بدن فرد دیگر منتقل شود. مثلا در زمانی که مادری درحال زایمان است در این صورت نوزاد به این بیماری مبتلا می شود.
*به جز ناحیه تناسلی نواحی دیگری که احتمال ابتلا به این عفونت را دارند : روده، مقعد، گلو و لگن، چشم ها است.

مهم ترین سوالی که از سوی افراد پرسیده می شود این است که چرا به این مبتلا می شوند. در پاسخ به این سوال می توان گفت، یک باکتری ای وجود دارد به نام نیسریا گونورا. این باکتری خاصیتی که دارد این است که در نواحی مرطوب تکثیر می شود و تمام مناطق اطراف را آلوده می کند.
همانطور که گفته شد این بیماری از طریق تماس با مایعات بدنی دیگری می تواند ما را آلوده کند و زمانی که این باکتری در بدن شخصی ایجاد شود بیماری رو به گسترش است.

نشانگان (علائم) سوزاک  

نشانگانی که سوزاک در زنان و مردان دارد متفاوت است.
برای مثال نشانگانی که در مردان دارد از این قرار است : ورم کردن بیضه ها و احساس درد در این ناحیه- غده هایی که در ناحیه گلو وجود دارد ورم می کنند_ احساس سوزش در ناحیه گلو.
در زنان نشانگان زنانه رخ می دهد از این جمله که : دردهایی در بخش های پایینی شکم احساس می شود_ متورم شدن و سوزش چشم ها، خونریزی هایی که بعد و قبل از دوره عادت ماهیانه مشاهده می شود_ خونریزی هایی در حد لکه که بعد از رابطه جنسی دیده می شود- ورم کردن واژن.

نکاتی در خصوص سوزاک

• سوزاک صرفا در مواقعی که درمان نمی شود به مشکلات جدی می انجامد. اما زمانی که خیلی سریع بیمار تحت درمان قرار می گیرد هیچگونه مشکلی را ایجاد نکرده و نگرانی ای را در پی ندارد.
• سوزاک یکی از خاصیت هایی که دارد این است که می تواند نواحی مختلف بدن از جمله چشم ها و مقعد را نیز به خود درگیر کرده و آلوده سازد.
• اگر به هردلیلی احساس کردید که خارش هایی در قسمت مقعد احساس می کنید و این خارش ها طولانی بوده و غیر عادی است احتمالا به سوزاک مبتلا شدید.
• چشم ها در صورتی که درد و خارش و حساسیت بیش از حد به نور داشته باشند این هشدار را به ما می دهند که مورد معاینات قرار بگیریم زیرا که بعید نیست دچار سوزاک شده شده باشیم.

چگونه می توانند تشخیص دهند که آیا به سوزاک مبتلا هستیم یا خیر؟

برای این تشخیص راهی که پیموده می شود اصلا پیچیده و سخت نیست و دردی را آن چنان به بیمار وارد نمی کند.
فقط کافی است برای انجام این آزمایش مایعی را از ناحیه مشکوک به این بیماری برداشت کنند. ( با وسیله ای مخصوص که در این زمینه می تواند بسیار نقش مهمی داشته باشد.)
در ادامه روی این مواد برداشت شده مقداری رنگ اضافه می شود و در زیر میکروسکوپ قرار می گیرد. دو حالت دارد، یا این مواد به رنگ واکنشی خاص نشان خواهند داد یا اینکه این واکنش پیش نخواهد آمد. در صورت اول ( یعنی در صورتی که واکنش نشان داده شود ) علامتی است بر اینکه فرد به سوزاک مبتلاست.
*یکی دیگر از روش هایی که برای تشخیص بیماری سوزاک انجام می شود آزمایش خون و ادرار است که در شرایطی خاص انجام می شود.

دکتـر اعظم محمدی  متخصص زنـان، زایمـان و نـازایی  با بهره گیری از جدید ترین روش های تشخیصی و درمانی مجهز در زمینه مشکلات مربوط به زنان ومسائل مربوط به  نازایی  می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با  شماره  66097670  تماس بگیرید یا به آدرس  اینستــاگـرام  ایشان مراجعه نمایید .

چگونه می توانیم از ابتلا به بیماری سوزاک جلوگیری کنیم؟

برای این منظور مهم ترین اقدامی که می توانید مورد نظر قرار دهید این است که در روابط جنسی خود نهایت دقت را داشته باشید. این دقت بدین معناست که هرگز روابط پر خطری را نداشته باشید و رعایت نکات بهداشتی در حین سکس عاملی مهم است برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی.
متاسفانه امروزه با توجه به تغییر رفتار جنسی در حین روابط شاهد گسترش بیماری هایی هستیم که ناشی از روابط جنسی پر خطر هستند و افراد پس از آنکه بیماری را در خود دیدند متوجه می شوند که چقدر رفتار جنسی نامعقول و پر خطری را داشته اند.
توصیه ما این است که پیش از آنکه به این دسته از بیماری های خطرناک مبتلا بشوید با رعایت نکاتی ساده از بروز فاجعه هایی در بدن تان جلوگیری کنید.

نتیجه گیری

در اخر به عنوان حسن ختام این نگارش امیدورایم همه ی هموطنان مان در این کشور از تمامی بیماری ها به دور باشند و کسانی که به هر دلیلی به یکی از بیماری ها دچارند هر چه سریعتر رو به بهبودی بروند و در تمامی مراحل درمان شان این بهبودی را احساس کنند و موجب افزایش امید و شوق شان به ادامه زندگی باشد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم محمدی متخصص زنان و زایمان و نازایی.

پاسخ

16 + 7 =

Call Now Button