مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی

زایمان طبیعی یک روش سنتی و قدیمی است که از هزاران سال پیش تاکنون در بین افراد جوامع مختلف مرسوم بوده و است و همچنان طرفداران زیادی دارد. در روش زایمان طبیعی نوزاد به طور طبیعی و بدون استفاده از داروهای بی هوشی و مسکن، از طریق واژن خارج می شود.

مراحل زایمان طبیعی

مزایای زایمان طبیعی

اگرچه زایمان طبیعی بسیار دردناک است، اما یکی از تجربه های شیرین مادر می باشد، بسیاری از خانم ها هستند که این شیوه از زایمان را به عنوان اولویت انتخاب می کنند، به این دلیل که در طول زایمان به راحتی قادر هستند بدنشان را تحت کنترل خود داشته باشند و دوره نقاهت و درد را دیگر پس از زایمان تجربه ننمایند، نکته مهم دیگر این است که در روش زایمان،عوارض دارو مصرف دارو نیز بسیار کم است.

برخی از مزایای زایمان طبیعی

 • حضور فعال مادر در طول به دنیا آمدن نوزاد
 • راحتی مادر در حرکات و قرارگیری در پوزیشن های مختلف
 • عدم نیاز به وصل کردن کاتتر و تزریقات برای قوی شدن انقباضات ماهیچه ها
 • بدون کمترین درد و دوره نقاهت پس از زایمان
 • امکان راه رفتن وحتی استحمام پس از زایمان
 • مادر میتواند به راحتی به زندگی روزانه بازگردد.

تاثیرات مثبت داشتن آمادگی برای زایمان

داشتن اطلاعات کافی درباره انجام زایمان طبیعی،بسار پر اهمیت است. بنابراین به مادرانی که قصد و توانایی انجام زایمان طبیعی را دارند توصیه می گردد که حتما در این مورد تحقیقات و مشورت های لازم را برای کسب اطلاعات لازم و کافی، داشته باشندخصوصا با پزشک متخصص خود درباره مراقبت های قبل و بعد از زایمان طبیعی و حتی پوزیشن های قرارگیری برای راحتتر خارج شدن کودک صحبت نموده و اطلاعات خود را در این زمینه کامل نمایند. تا با آگاهی هر چه بیشتر ، اعتماد بنفس بالا، اضطراب  و ترس کم در اتاق عمل حاضر شوند.

مراحل زایمان طبیعی

به طور کلی  زایمان طبیعی دارای 3 فاز (مرحله) می باشد که عبارت است از:

 1. باز و نازک شدن دهانه رحم
 2. خارج شدن نوزاد از لگن و کانال زایمان
 3. خارج نمودن جفت
 1. فاز یک و فاز فعال

فاز اولیه و فعال زایمان از طولانی ترین و سخت ترین مراحل زایمان می باشد، مادر در این مرحله ممکن است درد زیادی را متحمل شود، این مرحله حدود 12 تا 18 ساعت به درازا می کشد که با خونریزی، ترشحات و دردهای شکمی همراه است. این مرحله خود به دو بخش تقسم می گردد در بخش اول  انقباضات منظم تر است اما به طور متوالی ادامه دارد وخبر از رسیدن شروع زایمان به مادر می دهد. در این مرحله دهانه رحم نازک و گشاد می گردد. بخش دوم در این مرحله مربوط به فاز فعال می باشد،

فاز فعال

با شروع فاز فعال زایمان، انقباضات شدیدتر می شود و مادر این را به خوبی احساس خواهد کرد. توجه داشته باشید که آن چه که هنگام انقباض احساس می شود، نیروی عضلات و ماهیچه های رحم در باز کردن دهانه رحم می باشد.

در صورتی که انقباضات نامنظم باشند، وضعیت قرارگیری جنین برررسی خواهد شد. گاهی نیاز است تا پوزیشن قرارگیری مادر تغییر کند تا سر جنین به سمت پایین شکم کشیده شود.

انتقال، مرحله آخر است که بیشترین میزان کشیدگی و گشادی دهانه رحم مشاهده می شود. از این مرحله به بعد، مادر باید فشار بیشتری برای خارج شدن جنین وارد کند.

 1. فشار و زایمان

با باز شدن کامل دهانه رحم، جنین از لگن عبور می کند، داخل کانال زایمان چرخش پیدا می کند و آماده ورود به دنیا است. مدت زمان این مرحله در هر خانمی متفاوت است. در این مرحله از مادر خواسته می شود به آرامی نفس بکشد تا سر و شانه نوزاد به آهستگی بیرون بیاید تا آسیب و پارگی پوستی اتفاق نیفتد.

 1. انتقال جفت

با به دنیا آمدن نوزاد، زایمان پایان می یابد و معمولا نوزاد بر روی سینه مادر گذاشته می شود تا اولین تماس پوستی برقرار شود.

ممکن است تا نیم ساعت بعد از پایان زایمان، انقباضاتی داخل رحم احساس شود که نشان می دهد بدن آماده انتقال جفت می باشد. با خارج شدن جفت، در صورتی که نیازی به زدن بخیه باشد، این کار انجام خواهد شد.

دکتر اعظم محمدی  متخصص زنـان، زایمـان و نـازایی  با بهره گیری از جدید ترین روش های تشخیصی و درمانی مجهز در زمینه مشکلات مربوط به زنان ومسائل مربوط به  نازایی  می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با  شماره  66097670  تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید .

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، بعد از زایمان طبیعی مادر مشکلی در راه رفتن و یا انجام کارهای روزانه خود نخواهد داشت. با این حال، دوره نقاهت یک هفته ای برای مادر در نظر گرفته خواهد شد.

 • در صورت بروز درد، مادر می تواند از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک استفاده کند.
 • استفاده از کمپرس یخ نیز از میزان التهاب و تورم محل زایمان کم می کند.
 • توصیه می شود از نشستن بر روی سطوح سفت خودداری و از بالشت نرمی استفاده شود.
 • احتمال مشاهده ترشح از واژن و یا احساس انقباض در رحم تا چند روز بعد از زایمان کاملا طبیعی است.
 • آن چه اهمیت دارد این است که باید به رژیم غذایی مادر اهمیت داده شود. رژیم غذایی باید سالم و سرشار از میوه و سبزیجات تازه باشد تا از بروز یبوست نیز پیشگیری شود. آب و مایعات نیز باید به میزان کافی مصرف شود.
 • خانم هایی که قصد دارند کودک خود را به روش طبیعی به دنیا بیاورند، حتما باید در این خصوص با پزشک خود مشورت داشته باشد. زایمان طبیعی زمانی از سوی پزشک توصیه می شود که مادر در سلامت کامل بدنی باشد و این اطمینان حاصل گردد که در طول زایمان خطری مادر و نوزاد را تهدید نخواهد کرد.

به شما کاربران گرامی توصیه می گردد که جهت کسب اطلاعاتی کامل و جامع در خصوص  به بهترین متخصص زنان در تهران بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

با تشکر از گروه سایت دکتر اعظم محمدی متخصص زنان و زایمان ونازایی

پاسخ

8 + 15 =

Call Now Button