فیبروم رحم در بارداری

فیبروم رحم در بارداری

فیبروم های ایجاد شده در داخل رحم اغلب توده های عضلانی خوش خیم و غیر سرطانی می باشند که در داخل رحم رشد و تکثیر می یابند، فیبروم رحمی تازمانی که بطور کامل درمان و ریشه کن نگردد مشکلات زیادی را نیز برای فرد مبتلا ایجاد میکند یکی از مشکلات شایع این توده ها ناباروری می باشد.ما در این مقاله قصد داریم از پیشگیری تا درمان فیبروم های رحمی قبل و بعد از بارداری بحث نماییم، با ما همراه باشید:

فیبروم رحم در بارداری

فیبروم رحمی چیست؟

یکی از مشکلات رایج در بین خانم ها فیبروم های رحمی می باشد، این توده های عضلانی در داخل رحم بصورت تکی و حتی خوشه ای ایجاد می گردد که در سایز و اندازه های متفاوتی می باشند یعنی از 1 میلیمتر تا 20 سانتی متر، با توجه به این قطر رحم معمولا 10 سانتی متر می باشد، هر چه اندازه یا تعداد فیبروم ها بیشتر باشد، فرد درد ومشکلات بیشتری را متحمل می شود. لازم به ذکر است که این فیبروم ها هم در داخل و هم خارج از رحم قابلیت رشد و تکثیر دارند که بیشتر در خانم هایی که در سنین بارداری هستند بیشتر مشاهده می شود ومانع از بارور شدن آنها می شوند.طبق نتایج حاصل از تحقیق و بررسی های انجام شده 40 تا 60 درصد زنان زیر 35 سال و 60تا80 درصد قبل از 50سالگی بیشتر از سایرین مستعد فیبروم های رحمی می باشند.

علت بروز فیبروم های رحمی اغلب مشخص نیست، اما باید گفت هورمون و ژنتیک نقش مهمی در ایجاد و تکثیر این توده ها دارند.

انواع فیبروم های رحمی

فیبروم ها انواع مختلفی دارند و با توجه به محل قرار گیریشان مورد شناسایی می باشد که عبارتند از:

 • فیبروم اینترامولار

این نوع فیبروم ها بر روی دیواره های رحم رشد و نمو پیدا می کنند،این نوع فیبروم ها جزء شایع ترین فیبروئید های رحمی محسوب می گردند.

 • فیبروم ساب سروزال

فیبروم ساب سروزال آن دسته از فیبروم های هستند که در خارج از رحم تکثیر می شوند.

 • فیبروم ساب موکوسال

این دسته از فیبروم ها فقط در زیر لایه رحم رشد می کنند و به راحتی می توانند در داخل حفره های رحم رخنه کرده و موجب به خونریزی های شدید رحمی می شود.

 • فیبروم ساقه ای

این نوع فیبروئیدها به صورت ساقه‌ای وخوشه ای شکل هستند که می توانند بر روی دیواره رحم حفره های رحم و حتی خارج  از رحم رشد نمایند.

عوامل موثر در ایجاد  و سرعت رشد فیبروئید ها

همانگونه که در بالا گفته شد هنوز علم دلیل مشحص و قطعی ایجاد فیبروم ها ثابت نکرده است، اما یکی از علل ایجاد فیبروئید ها را هورمون های استروژن و پروژسترون می باشد چرا که این هورمونها که اصطلاحت هورمونهای استروئیدی نام دارند؛ در برخی مواقع موجب رشد غیر طبیعی سلول های عضلانی رحم می گردد، که به آن میوم یا فیبروئید های رحمی می گویند. لازم به ذکر است ، خانم هایی که باردار هستند بیشتر از سایر خانم ها،در معرض بروز این عارضه قرار می گیرند، زیرا هورمونهای استروژن و پروژسترون در دوران بارداری، در سطح بالایی قرار دارد همچنین لازم است اضافه شود که خانم های یائسه نسیت به خانم های دیگر کمتر در معرض این مشکل قرار می گیرند زیرا در این دوران میزان ترشح این هورمون ها بسیار پایین می باشد. برخی دیگر از عواملی که در بروز این عارضه تاثیر گذارهستند عبارتند از:

 • ژنتیک و نژاد: داشتن سابقه خانوادگی  و نژاد سیاهپوستی در خانم ها در ایجاد فیبروئیدهای رحمی موثر است.
 • وزن : اضافه وزن بالا در خانم ها
 • سن : خانم هایی در بازه سنی بین 30 تا 40 سال و سن باروری
 • بارداری: افزایش هورمون های استروژن و پروژسترون

نشانه های تشخیص فیبروم های رحمی

فیبروم های رحمی نشانه های قطعی و مشخصی ندارند،ممکن است خانمی مدت طولانی دارای فیبروئید رحمی باشد اما اطلاعی از این موضوع نداشته باشد تا زمانی که اقدام به بارداری نماید و به دلیل عدم موفقیت در بارداری و طی آزمایشاتی که انجام می دهد متوجه وجود فیبروم خود شود.علائم و نشانه های زیر را جدی بگیرید چرا که ممکن است خبر از وجود فیبروئیدها باشند، این علائم عبارتند از:

 • احساس درد وفشار زیاد در ناحیه شکم، لگن، کمر
 • تورم و سفت شدن شکم (گویی که توده ای در داخل شکم وجود دارد)
 • خونریزی های شدید در دوران قاعدگی و بین سیکل های قاعدگی
 • تکرر ادرار و یبوست
 • درد در زمان برقراری رابطه جنسی

در صورت مشاهده علائم بالا حتما به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید، در این مواقع پزشک پس از معاینه فیزیکی وتشخیص فیبروئیدها در داخل رحم، آزمایش های تخصصی تری مانند سونوگرافی به منظور اطمینان بیشتر از تشخیص خود برای بیمار تجویز می نماید  سپس با توجه به نوع و اندازه فیبرو ها اقدام به درمان می نماید.

فیبروم های رحمی در بارداری

بدلیل افزایش هورمون های استروژن و پروژسترون درصد ریادی از خانم های باردار دارای فیبروئیدرحمی هستند که برخی از آنان با هیچگونه علائم و مشکلاتی مواجه نمیشوند، چرا که فیبروم ها به ندرت در باروری مشکل ایجاد می نمایند، اما درصد کمی از این خانم ها که اغلب فیبروم های آنها در سایزهای بالای 5 سانتی متر می باشند دچار مشکلاتی می شوند که عبارتند از:

 • محدودیت در رشد جنین
 • انقباض پلاستیکی
 • پیچ خوردگی فیبروم
 • زایمان زود رس
 • سزارین
 • سقط جنین
 • قرار گیری جنین در شرایط نامناسب
 • خونریزی بعد از زایمان

درمان فیبروم رحم در دوران بارداری

به دلیل اینکه اینگونه توده های رحمی اغلب خوش خیم هستند و به ندرت پیش می آید که برای خانم باردار مشکلی ایجاد نماید، پس درمان خاصی برای آن در نظر گرفته نمی شود تا زمان زایمان فرا برسد و فیبروم ها نیز همزمان جراحی شده و از رحم خارج گردد تا در بارداری های بعدی برای وی وشکلی ایجاد ننماید.البته جایگاه قرار گیری فیبروم رحمی و سایز آن اهمیت زیادی دارد،توصیه اکید دکتر اعظم محمدی این است که برای جلوگیری از مشکلات و عوارض احتمالی در دوران بارداری حتما قبل از اقدام به بارداری به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید تا در صورت داشتن مشکلاتی چون فیبروم های رحمی ابتدا تحت درمان قرار گرفته و پس از بهبود با خیال راحت بتوانید یک بارداری و زایمان موفق را تجربه نمایید.

دکتر اعظم محمدی  متخصص زنـان، زایمـان و نـازایی  با بهره گیری از جدید ترین روش های تشخیصی و درمانی مجهز در زمینه مشکلات مربوط به زنان ومسائل مربوط به  نازایی  می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با  شماره  66097670  تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید .

فیبروم رحم در بارداری خطرناک است

اگر در داخل رحم مادر باردار، فیبروم رحمی با اندازه و سایز کوچک وجود داشته باشد، بارداری که خطر تری را تجربه می نماید، اما محل قرار گیری فیبروم ونوع فیبروم در دوران بارداری تاثیر زیادی دارد و می تواند مشکل شاز شود تا جایی که منجر به سقط جنین نیز شود در برخی مواقع حتی لازم است عمل هیستروکتومی انجام شود و رحم را به طور کامل از جایگاه خود خارج نمایند و شانس مادر شدن در زایمان های بعدی از وی گرفته شود.

تغییرات فیبروم های رحمی در دوران بارداری

یکی از مسائل و مشکلات وجود فیبروم در دوران بارداری این است که، هورمون های بارداری در اندازه فیبروم ها تاثیر گذاشته وموجب رشد و افزایش سایز آن می گردد. اگر فیبروم در اطراف دهانه رحم رشد نماید، ممکن است در مسیر مجرای زایمان رشد پیدا کرده و موجب مسدود شدن آین ناحیه گردد.توصیه می شود به طور مرتب تحت نظر پزشک متخصص خود قرار بگیرید تا با بررسی شرایط بارداری و جنین توصیه ها و راهکارهای لازم را ارائه دهد.

فیبروم رحم و نوع زایمان

برای جلوپیری از عوارض احتمالی اغلب لازم است که از روش زایمان به صورت سزارین بهره گرفت. که این مساله باز هم به محل قرارگیری فیبروم ها در داخل رحم و اندازه آنها  بستگی دارد.

به شما کاربران گرامی توصیه می گردد که جهت کسب اطلاعاتی کامل و جامع در خصوص  به بهترین متخصص زنان در تهران بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

با تشکر از گروه سایت دکتر اعظم محمدی متخصص زنان و زایمان ونازایی

پاسخ

6 + هشت =

Call Now Button