زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

منظور از زایمان طبیعی، همان طور که از نامش پیداست، زایمان از راه واژن و بدون استفاده از داروهای مسکن و یا سایر داروها می باشد. در چنین شرایطی، از تکنیک هایی جهت کنترل تنفس و تسکین درد استفاده خواهد شد.

دلیل انتخاب زایمان طبیعی چیست؟

در حالی که به زایمان بدون استفاده از دارو فکر می کنید، دلایل متعددی برای انتخاب این شیوه زایمان وجود دارد.

مصرف دارو می تواند بر روند زایمان تاثیر بگذارد و باعث کند شدن یا تسریع روند به دنیا آمدن نوزاد شود. دارو هم چنین می تواند بر روی مادر تاثیر بگذارد و باعث افت فشار خون و یا حالت تهوع شود.

برخی مادران زایمان طبیعی را به سزارین ترجیح می دهند، چرا که می خواهند کنترل بیشتری بر روی روند زایمان داشته باشند.

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

نکته بسیار مهم این است که مادرانی که خواهان زایمان طبیعی هستند، نباید:

 • بالای سی و پنج سال باشند
 • در دوران بارداری مشروبات الکلی و یا داروی خاصی مصرف کنند
 • سابقه انجام جراحی بر روی رحم داشته باشند
 • سابقه ابتلا به مشکلات پزشکی از قبیل دیابت، مسمومیت بارداری و یا مشکلات انعقاد خون داشته باشند

به همین خاطر، پیش از این که تصمیم به زایمان طبیعی گرفته شود، شرایط و سوابق پزشکی مادر به طور کامل از سوی پزشک بررسی خواهد شد. در صورتی که احتمال چند قلوزایی وجود داشته باشد، زایمان سزارین از سوی پزشک توصیه می شود.

مزایای زایمان طبیعی

از جمله مزایای زایمان طبیعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تجربه شیردهی به کودک بلافاصله بعد از زایمان
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه و این که مادر بعد از زایمان مشکلی در بغل کردن کودک خود، راه رفتن و یا سایر کارهای روزانه نخواهد داشت.
 • عدم بروز هر گونه حساسیت دارویی و یا حساسیت به ماده بیهوشی

روند زایمان طبیعی

با زایمان طبیعی، این امکان را فراهم می کنید که نوزاد شما بدون استفاده از دارو به دنیا بیاید. تنها در برخی موارد و به منظور حفظ سلامت جنین، ممکن است تزریق دارو صورت گیرد.

مدت زمان زایمان طبیعی در هر خانمی متفاوت است. در این نوع زایمان، رحم به طور طبیعی گشاد می شود و از آن جایی که هیچ گونه دارویی به مادر تزریق نمی شود، این روند کمی طولانی خواهد شد. این نکته را در نظر داشته باشید که مدت زمان زایمان طبیعی در خانم هایی که اولین تجربه زایمان خود را دارند، بیشتر می باشد.

آستانه تحمل درد در هر خانمی متفاوت است و در این نوع زایمان از روش های مختلف تسکین درد حین زایمان استفاده خواهد شد.

روش های کنترل و تسکین درد در زایمان طبیعی عبارت است از:

 • تکنیک های تنفس
 • ماساژ
 • قرارگیری مادر در بهترین و راحت ترین پوزیشن
 • استفاده از کمپرس یخ و گرم
 • حمایت عاطفی از سوی همسر

در بسیاری از موارد، مادر بلافاصله بعد از زایمان می تواند کودک خود را در آغوش بگیرد و اولین تجربه شیردهی را داشته باشد.

برخی خانم ها زمانی که حین زایمان درد زیادی را تحمل می کنند، خواهان زایمان سزارین می شوند. امکان انجام این کار وجود دارد. می توان در مرحله ای از زایمان، البته قبل از این که سر نوزاد بیرون آمده باشد، با تزریق دارو زایمان سزارین را آغاز کرد.

امکان بی حسی اپیدورال و یا اسپاینال، در مراحل اول زایمان وجود دارد. در این حالت، مادر کاملا هوشیار است اما درد کمی را احساس می کند. تاثیر اپیدورال، بیست دقیقه بعد از تزریق آغاز می شود و میزان تززیق آن در طول زایمان تنظیم خواهد شد.

بی حسی اسپاینال، همان لحظه تزریق اثر می کند اما بعد از یکی دو ساعت اثر آن از بین خواهد رفت. (تزریق اسپاینال تنها یک بار در طول روند زایمان انجام می شود)

مراحل زایمان طبیعی

مرحله اول: فاز فعال و اولیه زایمان

مرحله اول با شروع انقباضات رحمی همراه است و دهانه رحم گشاد می شود. در این مرحله، نوزاد به سمت کانال تولد حرکت می کند. این مرحله طولانی ترین مرحله زایمان است. در فاز فعال، گشاد شدن دهانه رحم به ده سانت می رسد و انقباضات شدیدتر خواهد شد.

مرحله دوم: زایمان

در این مرحله همان طور که از نامش پیداست، نوزاد به دنیا می آید. ابتدا سر نوزاد و سپس ما بقی اعضا به آرامی خارج خواهند شد.

مرحله سوم: انتقال جفت

بعد از به دنیا آمدن نوزاد و تمیز شدن مجاری تنفسی، نوزاد بر روی سینه مادر گذاشته می شود. چند دقیقه بعد جفت نیز خارج خواهد شد. در این مرحله مادر می تواند اولین تجربه شیر دادن به کودک خود را داشته باشد.

ادامه دار شدن انقباضات بعد از انتقال جفت جای نگرانی ندارد، چرا که رحم در حال بازگشت به وضعیت اولیه و طبیعی می باشد.

 

دکتــر اعظـــم محمــدی  متخصص زنـان، زایمـان و نـازایی  با بهره گیری از جدید ترین روش های تشخیصی و درمانی مجهز در زمینه مشکلات مربوط به زنان ومسائل مربوط به  نازایی  می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با  شماره  66097670  تماس بگیرید یا به آدرس  اینستــاگـرام  ایشان مراجعه نمایید .

از کجا بفهمیم زمان زایمان طبیعی رسیده است؟

می توانیم بگوییم که زمان دقیق شروع زایمان طبیعی را نمی توانیم مشخص کنیم. تاریخی که برای زایمان در نظر گرفته می شود تقریبی است. اما ظاهر شدن یک سری علائم می تواند نشانه ای باشد از فرا رسیدن زمان زایمان. علائمی از قبیل:

 • پایین آمدن برآمدگی شکم و این که مادر احساس سبکی در شکم خود می کند
 • مشاهده ترشح خونی از رحم
 • پاره شدن کیسه آب
 • انقباضات رحمی

دوره نقاهت زایمان طبیعی

طول دوره نقاهت زایمان طبیعی به شرایط بدنی مادر بستگی دارد. بسیاری از خانم ها بعد از گذشت شش تا هشت هفته احساس خوبی خواهند داشت و برخی دیگر بعد از گذشت چند ماه.

در صورتی که خانمی احساس التهاب و ناراحتی داشته باشد، می تواند از کمپرس یخ در ناحیه مورد نظر استفاده کند. توصیه می شود از نشستن در جای سفت خودداری شود و یا هنگام نشستن، از بالشت نرمی استفاده شود.

ممکن است مادر تا چند روز بعد از زایمان، متوجه انقباضاتی در رحم خود شود، که البته کاملا طبیعی است.

توصیه می شود مادر بعد از زایمان رژیم غذایی حاوی فیبر، میوه و سبزیجات داشته باشد تا از یبوست پیشگیری شود. حفظ هیدراته بدن و نوشیدن آب و مایعات نیز بسیار مهم است.

زایمان طبیعی از جمله روش های زایمان است که در آن نوزاد از راه طبیعی به دنیا می آید و دیگر نگرانی در خصوص بروز حساسیت دارویی وجود ندارد. از جمله مزایای این نوع زایمان می توان می توان به دوره نقاهت بسیار کوتاه آن اشاره کرد.

چنانچه در انتخاب بهترین متخصص زنان در تهران مردد شده اید و منبع مطمئن و موثقی در اختیار ندارید می توانید به لینک سبز رنگ مراجعه نمایید تا اطلاعاتتان را در این زمینه گسترش دهید و با فراغ بال پزشک خود را انتخاب نمایید.

با تشکر از گروه سایت دکتر اعظم محمدی متخصص زنان و رایمان در تهران 

پاسخ

11 + یازده =

Call Now Button