دیابت در بارداری چیست؟

دیابت در بارداری چیست؟

دوران بارداری یکی از حساس ترین دوره های زندگی برای هر خانم است این دوره همان اندازه که نتیجه شیرین تولد نوزاد را با خود به همره دارد در صورت عدم مراقبت های صحیح ممکن است آثار تلخی برای مادر یا جنین بر جای بگذارد. لذا توصیه می گردد که حتما صفرتا صد دوران بارداری خود راتحت نظر یک پزشک متخصص خوب و با تجربه باشید تا از بروز عوارض و مشکلات احتمالی بتوان پیشگیری کرد. مبتلا شدن مادران به دیابت در دوران بارداری، یکی از مشکلاتی است که ممکن است گریبانگیر مادر گردد و عواقب و مشکلات دیگری نیز با خود به همراه آورد. ما در این مقاله سعی کردیم از روش های پیشگیری تا درمان دیابت در بارداری را مطرح نماییم. با ما همراه باشید.

دیابت در بارداری چیست؟

دیابت در بارداری

یکی از رایج ترین مشکلات در دوران بارداری ابتلای مادران به دیابت می باشد، درصد ابتلا به دیابت در مادران باردار به نسبت سایر خانم ها بیشتر می باشد، زیرا در این دوران جفت در داخل رحم هورمون هایی ترشح می نماید که موجب افزایش پیدا کردن قند خون مادر می گردد، در این مواقع اگر هورمون انسولین در بدن مادر به اندازه کافی ترشح نگردد میزان قند خون همچنان افزایش یافته تا زمانی که به سطح قابل توجهی برسد که منجر به دیابت در مادر می گردد.

وظیفه هورمون انسولین در بدن کنترل قند خون با حرکت دادن آن در جریان خون می باشد، در صورت کمبود این هورمون، عامل کنترل کننده ای برای کاهش میزان قند خون وجود ندارد.

در دوران بارداری میزان ترشح قند خون ممکن است از حالت تعادل خود خارج گردد، از طرفی ترشحات هورمون های دیگر از جفت منجیر به اختلال در انسولین و افرایش غیرطبیعی قند خون و در نهایت دچار نمودن مادر به دیات می گردد.قند خون افزایش یافته علاوه بر اثر گذاری بر سلامت مادر، سلامت جنین را نیز تهدید می نماید.

زمان شروع دیابت بارداری

بطور کلی دیابت از هفته بیشتم یا  می توان گفت از نیمه دوم بارداری شروع شده و مادر و جنین را تحت تاثیرات منفی خود قرار می دهد.

عوامل تاثیرگذار درابتلا به دیابت بارداری

محققان هنور هم نتوانسته اند که علت اصلی دیابت در بارداری را در برخی از مادران مشخص نمایند،با این حال نمی توان گفت که علل زیر نیز جزء عوامل تاثیر گذار در ابتلای مادر به دیابت بارداری نمی باشد:

 • اضافه وزن و چاقی
 • فشار خون بالا
 • سنذوم تخمدان پلی کیستیک
 • سابقه دیابت نوع2 در خانواده
 • سن بالای 20 سال
 • سابقه بیماری های قلبی و کلسترول بالا
 • سابقه دیابت بارداری در بارداری قبلی
 • سابقه سقط جنین
 • تولد نوزاد با وزن 4 کیلوگرم به بالا
 • تولد نوزاد مرده در زایمان های پیشین

دکتـر اعظم محمدی  متخصص زنـان، زایمـان و نـازایی  با بهره گیری از جدید ترین روش های تشخیصی و درمانی مجهز در زمینه مشکلات مربوط به زنان ومسائل مربوط به  نازایی  می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با  شماره  66097670  تماس بگیرید یا به آدرس  اینستــاگـرام  ایشان مراجعه نمایید .

تاثیر دیابت بر روی نوزاد

مادران مبتلا به دیابت نوزاد متولد شده شان بزرگ تر از حد معمول می باشد، مشکلات تنفسی و قند خون پایین یکی دیگر از تاثیرات منفی دیابت در بارداری می باشد.

همچنین لازم است اضافه گردد که دیابت در بارداری منجر به زایمان زودرس نیز می گردد چرا که ممکن است برای مادر و نوزاد وی مشکلاتی ایجاد گردد، یکی از علل زایمان مادر زودتر ازموعد این است که دیابت منجر به بالا رفتن فشار خون و بروز عارضه پره اکلامپسی می باشد.

روش های پیشگیری از دیابت بارداری

در ابتدا لازم است بدانید، که داشتن رژیم غذایی صحیح و کنترل مصرف مواد قندی در طول دوران زندگی هر خانم بهترین روش پیشگیری از دیایت و سایر بیماری ها در طول زندگی مادر اعم از دوران بارداری اهمیت زیادی دارد.

همچنین توصیه ما به مادرانی که قصد باردار شدن دارند این است که علل ابتلا به دیابت و روش های پیشگیری و درمان آن را بشناسید و خطرات ناشی از آن زا کنترل نمایید، تا بتوانید سلامت خود و کودکتان را تضمین نمایید.  از جمله روش هایی که می تواند در پیشگیری و کنترل دیابت مادران تاثیرگذار باشد عبارتند از:

 • داشتن فعالیت مداوم و ورزش از قبل از دوران بارداری تا زمان زایمان
 • کاهش وزن با داشتن رژیم غذایی مناسب(با مشورت پزشک متخصص)
 • کنترل و بررسی میزان قند خون
 • مصرف مواد غذایی مغذی و فیبر بالا
 • مصرف مواد غذایی کم چرب و کم کالری
 • افزایش مصرف میوه، سبزیجات و غلات در برنامه غذایی خود
 • تزریق انسولین انسانی (در صورت نیاز و کمبود میزان انسولین در بدن)

ورزش مناسب برای کنترل دیابت در بارداری

داشتن تحرک و فعالیت های سبک علاوه بر پیشگیری و کنترل دیابت در دوران بارداری، در تسهیل نمودن زایمان نیز به مادران کمک شایانی می نماید. شنا و پیاده روی جزء ورزش هایی است که توصیه می گردد هر مادری در دوران بارداری در برنامه روزانه خود قرار دهد. لذا توصیه می گردد در مورد ورزش های لازم در دوران بارداری حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

**چنانچه صد مراجعه به پزشک متخصص زنان دارید ولی  در انتخاب بهترین متخصص زنان در تهران مردد شده اید و برای یافتن یک پزشک خوب منبع مطمئن و موثقی در اختیار ندارید می توانید به لینک سبز رنگ مراجعه نمایید تا اطلاعاتتان را در این زمینه گسترش دهید و با فراغ بال پزشک خود را انتخاب نمایید.

پاسخ

19 − 11 =

Call Now Button