درمان ناباروری با روش IVF

درمان ناباروری با روش IVF

همانگونه که همه ما می دانیم لقاح یک تخمک با اسپرم سرانجام خلق انسان ها می باشد، تجربه دلنشین و زیبای فرزند دار شدن نعمت وموهبتی خدادادیست که متاسفانه برخی از افراد به دلایل مسائل ومشکلات مختلف ممکن است قادر به فرزند آوری نباشند و از تجربه داشتن فرزند بی نصیب باشند.

خوشبختانه پیشرفت علم وتکنولوژی در دنیای امروز همانگونه که توانسته بسیاری از مسائل و مشکلات راه برطرف کند، با ارائه راه های درمانی موثر در مسئله ناباروری توانسته است زندگی بسیاری از زوجین ناامید از داشتن فرزند را گرم و دلنشین نماید.

درمان ناباروری با روش IVF

IVF یا لقاح مصنوعی

In Vitro Fertilization)  IVF) یکی از روش های رایج در دنیای پزشکی برای کمک زوج های نابارور به منظور رفع مشکلات ناباروری می باشد، در این روش با انجام لقاح در داخل آزمایشگاه توسط اسپرم و ورود مستقیم آن به داخل رحم مادر این فرایند انجام می گیرد.

بهره جویی از این روش در مواردی که عواملی چون مشکل تخمک گذاری ،کیفیت پایین تخمک،انسداد لوله های رحم و.. در ناباروی دخیل باشد توسط پزشک متخصص تجویز می گردد.

در روش درمان ناباروری باIVF میزان موفقیت نسبت به روش درمان ناباروری  با  IUI بالاتر بوده در نتیجه میتوان گفت که هزینه آن نیز به مراتب بالاتر است.

 

علل استفاده از روش IVF

در صورت مشاهده عدم موفقیت های پی در پی در باروری زوجین می توانند با مراجعه به بهترین دکتر ناباروی در تهران   و  بررسی علت ناباروری توسط وی  و داشتن یکی از دلایلی که در موارد زیر عنوان گشته است با کمک IVF که توسط پزشک متخصص تجویز می گردد، مشکل ناباروی خویش را برطرف نمایند.

 • اختلالات تخمک گذاری
 • عدم کیفیت تخمک
 • مسدود بودن لوله های فالوپ
 • ابتلا به آندومتریوز

اگر علت ناباروری وجود مشکل در تعداد و تحرک اسپرم ها باشد پزشک متخصص روش تخمک اهدایی از روش IVF  برای نتیجه دهی بهتر را تجویزوتوصیه می نماید.

 

چگونگی روش IVF

در روش IVF  لازم است یک دوره چهار الی شش هفته ای زمان صرف گردد. مراحل این روش به شرح زیر می باشد:

 

تحریک تخمک گذاری

برای تشکیل تخمک بالغ پزشک متخصص با تجویز داروی گنادوتروپین در بازه زمانی 8 تا 14 روز قبل از دوره قاعدگی مادر به سعی در تحریک تخمدان ها برای تخمک گذاری کمک میکند.

 

رشد فولیکولی

پس از رشد فولیکول به میزان مناسب لازم است به متخصص زنان مراجعه کرده تا میزان رشد فولیکول را از طریق سونوگرافی و یا آزمایش خون  تحت بررسی قرار دهد.

 

بلوغ تخمک ها با تزریق دارو

در این محله با تجویز دارویی مخصوص پس از گذشت  36 ساعت تخمک ها آماده استخراج می باشند.

 

عمل تخمک گیری

در این مرحله فرد به بیمارستان مراجعه کرده و پزشک ابتدا با بررسی وضعیت فولیکول ها از طریق سونوگرافی،از طریق لاپاراسکوپی اقدام به خارج کردن حدودا 8-1تا تخمک از داخل رحم می نماید.

این روش  تحت بیهوشی کامل  قابل انجام می باشد،طول زمان این عمل حدودا  2 ساعت می باشد.

 

ایجاد لقاح

در این مرحله متخصص رویان شناسی دریک محیط آزمایشگاهی  با فراردان  تخمک و اسپرم در مجاورت یکدیگر  اقدام به انجام لقاح می نماید. پزشک ممکن است برای برای بالا بردن شانس لقاح از روش میکرواینجکشن استفاده نماید.

 

رشد رویان

سه روز پس از گذشت لقاح ، تخمک بارور دارای 6 -10سلول می باشد، در روز پنجک تخمک دیگر قادر است به جنین تبدیل شود، از این رو تخمک را به داخل رحم انتقال داده می شود.

در صورتی که تعداد رویان های قابل تبدیل به جنین  بیش از حد نیاز باشد، می توان برای استفاده بعدی فیریز نمود.

پس از گذشت 2 هفته پس از عمل مادر حتما باید برای تشخیص بارداری به سونوگرافی مراجعه نماید.

*لازم به ذکر است که به دلیل ابنکه چند تخمک در داخل رحم مادر کاشت می شود امکان زایمان دو با چندقلویی نیز وجود دارد.

 

 

مراقبت های بعد از باروری با روش IVF

اگر مادردر طی این فرایند با علائم زیر روبرو شد سریعا به پزشک متخصص خویش مراجعه نماید:

 • تب بیش از 38 درجه
 • خونریزی
 • درد در هنگام ادرار
 • درد های شدید شکمی

 

علل افزایش شانس موفقیت در درمان ناباروی به روش IVF  

 • استراحت 24 ساعته بعد از انتقال
 • اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین
 • پرهیز از انجام فعالیت های سنگین
 • پرهیز از برقراری رابطه جنسی تا زمان تشخیص بارداری

 

دکتر اعظم محمدی  متخصص زنـان، زایمـان و نـازایی  با بهره گیری از جدید ترین روش های تشخیصی و درمانی مجهز در زمینه مشکلات مربوط به زنان ومسائل مربوط به  نازایی  می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با  شماره  66097670  تماس بگیرید یا به آدرس  اینستــاگـرام  ایشان مراجعه نمایید .

عوارض استفاده از روش IVF  در درمان ناباروی

 • حاملگی مولار
 • خارج از رحم
 • چند قلویی زایی
 • بروز سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها

 

و اما در آخر ..

زوجینی که تمایل به داشتن فرزند دارند اما با وجود تلاش های پی در بمدت حداقل یکسال قادر به فرزند آوری نمی باشند می توانند با مراجعه به بهترین متخصص زنان در تهران و مشاوره اصولی در شناخت همه جانبه روش های درمان ناباروری،بهترین روش درمان ناباروری را برگزینند.

لازم به ذکر است که در مرحله تخمک گیری و پس از جراحی بروز درد های لگنی و گرفتگی عضلات و حتی  در مواقعی لکه بینی نیز ممکن است در فرد مشاهده گردد که جای نگرانی نیست و با انجام مراقلت های لازم، پس از مدتی بهبود می باید. وجود خواهد داشت که پس از مدتی بهبود می یابد.

درصورتی که به دنبال بهترین متخصص زنان و نازایی در تهران هستید با مطالعه مقاله مربوطه می توانید اطلاعات جامع و کاملی در این زمینه کسب نمایید تا با فراغ بال بتوانید پزشک متخصص خوب زنان را برای خویش برگزینید.

باتشکر از گروه سایت دکتر اعظم محمدی متخصص زنان و زایمان و نازایی در تهران

 

پاسخ

نوزده + 2 =

Call Now Button