خونریزی در اوایل بارداری

خونریزی در اوایل بارداری

 در این نوشتار به خونریزی در سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری می پردازیم، در مورداین موضوع که چرا و چگونه این اتفاق می افتد بیشتر بحث می کنیم تا با این عارضه آشنا شوید.

اگر در دوران بارداری دچار خونریزی غیر طبیعی هستید چه کاری برای درمان آن باید انجام دهید؟

این که این اتفاق چقدر نگران کننده است، برای بسیاری از خانم های که در طی دوران بارداری این تجربه را دارند قابل توجه و مهم خواهد بود. به مباحثی که در ادامه به آن ها می پردازیم توجه کنید تا بتوانیم بیش از پیش به دانش شما بیافزاییم و در امر ارتقا آگاهی های عمومی به اهداف خود نزدیک شویم. با ما همراه باشید.

خونریزی در اوایل بارداری

خونریزی در دوران بارداری

خونریزی در دوران بارداری به خصوص در سه ماهه اول امری بسیار شایع است، معمولاٌ دلیلی برای نگرانی ندارد. اما از آنجایی که خون ریزی بعضی اوقات می تواند نشانه اتفاق جدی باشد، دانستن علل احتمالی آن خالی از اهمیت نیست و باید توسط پزشک متخصص معاینه انجام شود تا از سلامت مادر و جنین اطمینان حاصل شود.

حدود 20 درصد از خانم های باردار در سه ماهه اول بارداری خود دچار خونریزی های غیرعادی می شوند که می تواند دلایلی داشته باشد.

خونریزی در سه ماهه اول بارداری ممکن است به موارد زیر نسبت داده شود

  1. خونریزی لانه گزینی
  2. حاملگی خارج رحمی
  3. سقط جنین

علت خونریزی در دوران بارداری

  • تغییرات در دهانه رحم: هورمون های طبیعی در دوران بارداری م یتواند باعث ایجاد تغییراتی در دهانه رحم شود، دهانه رحم را باز، نرم و مستعد خونریزی می شوند و خون های اضافی از دهانه رحم خارج شود.
  • برقراری رابطه جنسی نیز می تواند باعث خونریزی شود.
  • تست پاپ اسمیر هم یکی از عوامل خونریزی در دوران بارداری است. زیرا طی انجام این آزمایش دستگاه با دهانه رحم برخورد می کند.
  • وجود هر گونه عفونت در دهانه رحم نیز می تواند باعث خونریزی در دهانه رحم شود.
  • وجود بیماری های مانند: کلامیدیا، سوزاک و تبخال هم یکی از علل خونریزی در سه ماهه اول بارداری است.
  • مشکلات متعددی در جفت به وجود می آید که باعث خونریزی در دوره بارداری می شود. جدا شدن زود رس جفت از رحم، پایین بودن جفت. از جمله این عارضه ها است.

نکات قابل تامل در خصوص خونریزی واژینال در سه ماهه اول بارداری

اگر بارداری تان از راه کاشت جنین بوده است ممکن است تصور کنید، تخمک بارور شده در لایه رحمی قرار دارد، در 6-12 روز اول بارداری ممکن است لکه بینی طبیعی را تجربه کنید، این گونه خونریزی ها معمولاٌ بسیار سبک است و ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد.

*توجه داشته باشید که خونریزی در سه ماهه اول بارداری به این معنا نیست که شما قصد سقط جنین را دارید، در حقیقت وقتی شما از طریق یک تصویر برداری مانند سونوگرافی م یتوانید ضربا قلب و سلامت جنین خود را چک کنید.

طبق مطالعات انجام شده به این نتیجه رسیده ایم که خونریزی در سه ماهه اول بارداری در بیش از 90 درصد زنان باعث سقط جنین نمی شود.

طیف رنگی خونریزی در دوران بارداری از صورتی تا قهوه ای تیره است، بستگی به شرایط و وضعیت بدن فرد دارد.

*به یاد داشته باشید که اگر خونریزی را در سه ماهه دوم و سوم بارداری تجربه کرده اید سریعاٌ به پزشک اطلاع دهید یا به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید.

اگر علائم سقط جنین را بشناسید دیگر نگرانی برای خونریزی های در سه ماهه اول بارداری ندارید.

_ علائم سقط جنین عبارت اند از: سرگیجه، نقص های ژنتیکی، گرفتگی شدید ناحیه تحتانی شکم و بافت های لخته ای شکل که از واژن بیرون می آیند.

دکتـر اعظم محمدی  متخصص زنـان، زایمـان و نـازایی  با بهره گیری از جدید ترین روش های تشخیصی و درمانی مجهز در زمینه مشکلات مربوط به زنان ومسائل مربوط به  نازایی  می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با  شماره  66097670  تماس بگیرید یا به آدرس  اینستــاگـرام  ایشان مراجعه نمایید .

 

چه راهکار های برای کنترل خونریزی در دوران بارداری مناسب است؟

برای مدیریت خونریزی در دوران بارداری بهتر است از پدهای استفاده کنید که میزان و رنگ ترشحات خونی تان را متوجه شوید و تا بتوانید برای ارائه شرح حال به پزشک متخصص زنان اطلاعاتی در اختیار داشته باشید. پزشک پس ا زگرفتن شرح حال اقدام به انجام معاینات فیزیکی لگن و رحم و وضعیت جنین در رحم می کند و سپس برای تشخیصی بالینی و دقیق از تصویر برداری های سونوگرافی و نمونه برداری های خونی کمک می گیرد تا به کمک آن ها میزان سطح هورمون های زنانه را اندازه گیری کند.

برای این که خونریزی بیشتر نشود از برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری پرهیز کنید تا عمل انعقاد خون صورت بگیرد.

برای کنترل این گونه خونریزی های سعی کنید در حد امکان استراحت مطلق داشته باشید تا در طی فعالیت خون ریزی رحمی بیشتر نشود. همچنین برای کاهش درد می توانید از کیسه کمپرس گرم استفاده کنید و دارو های تجویز شده توسط بهترین متخصص زنان را مصرف کنید تا خونریزی فروکش کند.

نتیجه گیری

برای پیگیری و درمان انواع بیمار ها علی الخصوص بیماری های زنانه که بسیار اهمیت دارد زیرا اندام تناسلی زنان که عامل خلقت انسان است، بسیار مهم تلقی می شود. باید از بهترین دکتر زنان و زایمان در تهران  کمک گرفت تا مشکلات عدیده ای در صورت انتخاب نادرست پزشک برای فرد به وجود نیاید.

می توانید برای فراگیری آموزش های مربوط به انجام آزمایش ها و وسنوگرافی های تشخیصی بالینی به پزشک زنان مراجعه کنید.

در حال حاضر بسیاری از متخصصین مجربی در کشور وجود دارند که تا کنون توانسته خطرات ابتلا به بیماری ها را تا حد امکان کاهش دهند.

در آخر اینکه وقتی آگاه باشید و مطالعاتی در خصوص انواع بیماری ها داشته باشید دیگر هیچ ترس و وحشتی از آن ها نخواهید داشت.

با تشکر از گروه سایت دکتر اعظم محمدی متخصص زنان در تهران و جنوب تهران

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین متخصص زنان در تهران لبنک مربوطه پیشنهاد ما به شماست.

پاسخ

10 − سه =

Call Now Button