خارش های دوران بارداری

خارش های دوران بارداری

خارش پوست در دوران بارداری چه خطراتی دارد؟

خارش کل بدن در بارداری، نشانه چیست؟

در این مقاله سعی نموده ایم که به پاسخ برخی از پرسش های مطرح شده بپردازیم، جهت کسب اطلاعات جامع و مفصل پیرامون خارش های دوران بارداری و علل و راههای درمان آن بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس ما را با ادامه مطلب همراهی نمایید…

بارداری در زنان ممکن است باعث ایجاد علائمی مانند: سرگیجه، اختلال و ناهنجاری تنفسی، کسالت و خستگی، حالت تهوع و استفراغ، سوزش سردل می شود، اما یکی از ناخوشایندترین حرکات در دوران بارداری، خارش های آن می باشد که شکم، پستان و قسمت های دیگر به دلیل خارش زیاد فرد را دچار مشکل می کند به گونه ای که تحمل این عارضه غیر ممکن می شود و فرد را کلافه و گاهی به گریه می اندازد.

یکی از دلایل خارش بدن در دوران بارداری، کشیده شدن پوست می باشد که باعث تغییرات در این مناطق خواهد شد. باید بگوییم که اگر خارش جزئی و کم باشد، طبیعی است و برای خانم باردار مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما در صورتی که این خارش و عارضه زیاد و مزمن باشد، بیمار باید به متخصص زنان و زایمان و نازایی مراجعه نمایید تا درمانی را برای او صورت گیرد.

یکی از باورهای غلط بیماران در این رابطه این می باشد که با مشاهده این علائم گمان می کنند که موعد زایمانشان فرا رسیده است. در حالی که باید بگوییم که این عارضه هیچ گونه ارتباطی به زایمان ندارد و از علائم زایمان زودرس به حساب نمی آید.

خارش های دوران بارداری

علل خارش در دوران بارداری

 • خشک و زبر شدن پوست: منشاء این عارضه تغییرات هورمونی است که باعث زبر شدن پوست می شود.
 • استعمال برخی از عطرها و یا پارچه ها: استعمال مواد اسیدی و مواد شیمیایی در عطرها و اسپری ها باعث تحریک پوست و خارش می شود.
 • کشیده شدن پوست بدن: اگر مادری به چند قلویی حامله باشد، این عارضه در او حادتر رخ می دهد.
 • پاپول های خارشی و پلاک های حاملگی: این عارضه بثورات پوستی خارش داری است که در پایان بارداری اتفاق می افتد. در صورتی که علائمی مانند: خارش بیش از حد در طول شب، ضایعات پوستی کوچک در قسمت های پوست، تاول های اطراف ضایعات پوستی در بیمار اتفاق بیفتد، بیمار به این عارضه دچار شده است. تشخیص پاپول های خارشی و پلاک های حاملگی از طریق بیوپسی و آزمایش خون است. اما برای درمان متخصص زنان و زایمان و نازایی برخی از داروها ی حاوی آنتی هیستامین، استروئیدی را برای بیمار تجویز می کند. فرد نیز با استحمام مرتب و تمیز نگه داشتن موضع می تواند در بهبودی سریع تر کمک شایانی بنماید.
 •  کلستاز بارداری: نوعی بیماری کبدی است که اسید های صفراوی در خون را افزایش می دهد که بیمار احساس خارش شدید در پوست پیدا می کند. رخداد این اتفاق در اواخر بارداری و در قسمت پاها مشهود است.

اگر این خارش برای مادر اتفاق بیفتد، علاوه بر این که مادر را ناراحت می کند بر جنین نیز اثر نامطلوب می گذارد. گاهی مشاهده شده است که متخصص زنان و زایمان زایمان زودرس را برای مادر تجویز می کند.

 • پریگو: اگر این عارضه در فرد رخ دهد، خارش ها برروی پوست بازوها، شکم، پاها اتفاق خواهد افتاد. رخداد این عارضه هر سه ماه یکباردر بارداری است.

درمان این عارضه مصرف برخی داروها است که متخصص زنان و زایمان و نازایی تجویز می نماید. گفته می شود که اگر این خارش درمان نگردد، هفته ها و ماه ها بعد از بارداری ادامه خواهد داشت.

دکتر اعظم محمدی  متخصص زنـان، زایمـان و نـازایی  با بهره گیری از جدید ترین روش های تشخیصی و درمانی مجهز در زمینه مشکلات مربوط به زنان ومسائل مربوط به  نازایی  می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با  شماره  66097670  تماس بگیرید یا به آدرس  اینستــاگـرام  ایشان مراجعه نمایید .

پیشگیری از خارش های دوران بارداری

 • مادران در طول بارداری باید از استحمام با آب داغ اجتناب نمایند. چرا که آب داغ باعث خشک تر شدن و خارش شدیدتر خواهد شد.
 • به هیچ وجه در طول استحمام از مرطوب کننده ها و صابون های معطر استفاده نکنید.
 • اگر دچار خارش شدید، از کمپرس یخ و یا سرد برای التیام درد استفاده نمایید.
 • از قرار گرفتن در نورخورشید و هوای گرم اجتناب شود، زیرا خارش را افزایش می دهد.
 • پوشیدن لباس پنبه ای و نخی گشاد در بارداری بسیار توصیه می شود.

در صورتی که با رعایت تمام موارد بالا هنوز خارش شدید دارید، بهتراست که به متخصص زنان وزایمان و نازایی مراجعه نمایید، و در مورد خارش شدید صحبت نموده و درمان دارویی لازم را دریافت کنید.

درصورتی که به دنبال بهترین متخصص زنان و نازایی در تهران هستید با مطالعه مقاله مربوطه می توانید اطلاعات جامع و کاملی در این زمینه کسب نمایید تا با فراغ بال بتوانید پزشک متخصص خوب زنان را برای خویش برگزینید.

باتشکر از گروه سایت دکتر اعظم محمدی متخصص زنان و زایمان و نازایی در تهران

پاسخ

نه − پنج =

Call Now Button