افتادگی رحم پس از زایمان

افتادگی رحم پس از زایمان

رحم، این عضو حیاتی کوچک در بدن خانوم ها، چقدر از این اندام  گلابی شکل اطلاعات دارید؟ آیا وجود رحم بود و نبود رحم در روابط زناشویی تاثیر گذار است؟ هیچ بانویی علاقمند به شنیدن خبری ناخوشایندی از رحم خود نیست. از وجود کیست های ریزو درشت در رحم، تا افتادگی رحم ممکن است یک خانوم را ازروند زندگی عادی خارج کند و درگیر اضطراب ها و استرس های مربوط به این اندام گلابی شکل در بالای مثانه نماید. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی جامع در مورد رحم دهیم و به طور خاص به بحث افتادگی رحم پس از زایمان بپردازیم. با ما همراه باشید.

افتادگی رحم پس از زایمان

آناتومی رحم

رحم یک عضله ی گلابی شکل است که به صورت معکوس توسط عضلات و رباط ها آویزان است. رحم دارای تنه و گردن است و انتهای دهانه ی رحم، واژن قرار دارد. طول و عرض رحم 5 سانتیمتر است که پس از زایمان و قرار گرفتن جنین در آن، این طول و عرض افزایش می یابد و رحم بزرگتر می شود.

افتادگی رحم یا پرولاپس (prolapse)  چیست؟

رحم، توسط رباط ها و عضلاتی در بدن به شکل لامپ معکوس آویزان است، زمانی که این عضلات و رباطهای نگهدارنده به هر دلیلی دچار ضعف و شل شدگی شوند توانایی نگهداری رحم در جای اصلی خود را ندارند و جای اصلی آن تغییر می کند.

در واقع می توان گفت آسیب به بافت های رحم در هنگام بارداری و زایمان از یک طرف و کاهش هورمون استروژن و فشار به رحم از طرف دیگر می تواند عضلات کف لگن را تضعیف کرده و باعث افتادگی رحم شود.

علائم و نشانه های افتادگی رحم:

علائم و نشانه های افتادگی رحم در درجه و شدت افتادگی رحم متفاوت است. در افتادگی خفیف معمولا هیچ گونه علائمی وجود ندارد اما اگر افتادگی رحم شدید باشد می تواند با نشانه های زیر همراه باشد.

 • احساس پری در مهبل و مجرای ادراری
 • توده جلو آمده
 • عامل احساس سنگینی
 • درد خفیف در قسمت تحتانی پشت
 • ناراحتی مبهم در لگن
 • کمردردی که با بلند شدن شدت می یابد
 • بی اختیاری ادرار
 • نشت ادرار هنگام خندیدن، عطسه یا سرفه
 • احساسی مانند نشستن روی یک توپ کوچک
 • اشکالاتی در حین رابطه ی جنسی

باید توجه داشته باشید این نشانه ها صبح ها کمتر است و در طول روز شدت می یابد. تشخیص قطعی افتادگی رحم با معاینه توسط پزشک معالج زنان می باشد پس اگر از این علائم رنج می برید حتما به بهترین پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و روند درمان را طی کنید.

دکتر اعظم محمدی  متخصص زنـان، زایمـان و نـازایی  با بهره گیری از جدید ترین روش های تشخیصی و درمانی مجهز در زمینه مشکلات مربوط به زنان ومسائل مربوط به  نازایی  می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با  شماره  66097670  تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید .

شدت و درجات افتادگی رحم

ابتلا به عارضه ی افتادگی رحم دارای شدت و درجات متفاوتی است که بر اساس شدت عارضه به چهار درجه تقسیم می شوند:

درجه ی اول: دهانه ی رحم به داخل واژن کشیده می شود و موجب کوتاهی طول واژن می گردد.

درجه ی دوم: دهانه ی رحم به دیواره ی واژن می چسبد.

درجه ی سوم: دهانه ی رحم به خارج از دیواره ی واژن کشیده می شود.

درجه ی چهارم: این درجه حاد ترین قسمت افتادگی رحم است که رحم از واژن خارج می شود و فرد با زور زدن می تواند رحم خود را ببیند.

علت افتادگی رحم

پس از شناخت این عارضه حالا این سوال مطرح می شود که چرا دچار این افتادگی رحم شده ایم؟ آیا زایمان به تنهایی می تواند دلیل کافی برای افتادگی رحم باشد؟ آیا افتادگی رحم در خانوم های جوان و باکره هم رخ می دهد و یا مختص خانوم های با سنین بالاتر است؟ نگران نباشید پاسخ این پرسش ها در ادامه داده شده است و علل اصلی افتادگی رحم مطرح شده است.

 • چاقی
 • افزایش سن
 • ژنتیک
 • سوءتغذیه
 • زایمان و وضع حمل سخت
 • افزایش فشار مزمن داخل شکمی به دلیل سرفه ها و یا یبوست های مزمن و یا حتی بلند کردن اجسام سنگین

آیا زایمان طبیعی باعث افتادگی رحم می شود؟

یکی از سوالات متداول خانوم های جوان و باردار این است که آیا زایمان طبیعی موجب افتادگی رحم و مثانه می گردد؟ در پاسخ به این سوال می توان این سوال را مطرح کرد که آیا تمام مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند دچار افتادگی مثانه و رحم شده اند؟

احتمال بروز پرولاپس و افتادگی رحم با زایمان طبیعی وجود دارد، و می توان گفت بین زایمان طبیعی و پرولاپس ارتباط وجود دارد. زایمان و وضع حمل سخت ممکن است موجب تحلیل رفتن عضلات نگهدارنده ی رحم شود.

افتادگی رحم فقط مختص افرادی که زایمان می کنند نیست. این مشکل حتی در خانوم های باکره، و افرادی که زایمان نکرده اند هم پیش می آید. ممکن است حتی خانومی با عمل سزارین عمل زایمان را انجام داده باشد، اما دچار افتادگی رحم شود پس رابطه ی مستقیم و قطعی بین زایمان طبیعی و افتادگی رحم وجود ندارد که بتوان با قاطعیت مطرح کرد که زایمان طبیعی موجب افتادگی رحم می شود.

اگر افتادگی رحم داریم چه کاری برای شدت نیافتن آن انجام دهیم؟

همانطور که ذکر شد افتادگی رحم درجات مختلفی دارد، اگر درگیر یکی از درجات افتادگی رحم هستید برای اینکه شدت آن را کاهش دهید و به درجات پایین تر نزول داشته باشید می توانید اقدام به انجام یک سری ورزش ها که به آن ها کگل گفته می شود نمایید. پزشک متخصص زنان و زایمان به شما آموزش می دهد که باید کدام عضلات را تقویت کنید و چطور این ورزش ها را انجام دهید که درجه ی پرولاپس را کمتر کنید و از پیشروی آن جلوگیری کنید.

پیشگیری از ابتلا به پرولاپس و افتادگی رحم

همیشه پیشگیری، بهتر، راحت ترو کم هزینه تر از درمان است. برای پیشگیری از ابتلا به بیماری افتادگی رحم می توانید این موارد را رعایت کنید:

 • اگر اضافه وزن دارید ابتدا وزن خود را کاهش دهید.
 • اگر یبوست دارید خود را درمان کنید.
 • ورزش هایی که موجب فشار بیش از حد به واژن است را انجام ندهید.
 • اجسام سنگین بلند نکنید

درمان پرولاپس و افتادگی رحم

پس از مراجعه به متخصص زنان و زایمان و معاینه شدن توسط پزشک، در صورتی که عارضه ی افتادگی لگن تشخیص داده شد، شما می توانید بنا به صلاح دید پزشک دو روش درمانی را پیگیری کنید:

 1. یک روش درمانی استفاده از پساری است که در اندازه های مختلف وجود دارد.
 2. راه دیگر راه حل درمان از طریق جراحی است. در این روش جراح متخصص زنان و زایمان با روش جراحی عضلات شل شده ی رحم را به جای اصلی خود باز می گرداند.

افتادگی رحم و پرولاپس یکی از بیماری های شناخته شده ی زنان است. در صورتی که دچار این عارضه شده اید بهتر است زمانی به پزشک مراجعه کنید که در طیف پایین درجات افتادگی رحم قرار گرفته باشید تا درمان قطعی با کم ترین ریسک و سریع ترین زمان داشته باشید.

به شما کاربران گرامی توصیه می گردد که جهت کسب اطلاعاتی کامل و جامع در خصوص  به بهترین متخصص زنان در تهران بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

با تشکر از گروه سایت دکتر اعظم محمدی متخصص زنان و زایمان ونازایی

پاسخ

پانزده − هفت =

Call Now Button